17 НДО з 5 східних областей здійснили навчальні тури для зміцнення інституційного потенціалу

В рамках реалізації навчальної програми з обміну досвідом між НДО Луганської, Донецької, Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей, що здійснюється Форумом НДО в Україні за підтримки Посольства Британії в Україні, було відібрано 5 груп учасників з 47 представників з 17 НДО. Серед них – 3 організації-члени Форуму НДО в Україні: МБО “БФ “СОС Дитячі Містечка Україна”, ГО “Крим СОС” та ГО “Центр зайнятості вільних людей”.

Об’єднані загальною метою – зміцнити свій інституційний потенціал та налагодити ефективну участь в стратегічному діалозі на місцевому та центральному рівнях, – українські НДО вирушили у навчальні тури. Кожна група організацій мала індивідуальні запити, тому програма кожного окремого навчального візиту була розроблена самими учасниками задля задоволення їх специфічних цілей. Приймаючі організації також були обрані групами з огляду на мету їх участі у навчальному турі.

У підсумку, до вашої уваги короткі дані про склад груп та приймаючі організації:

  1.  ГО “Правозахисна Група “СІЧ” та ГО “Форпост”?ГО “Центр правових та політичних досліджень “СІМ””;
  2.  ГО “Крим СОС” (Центральний та Запорізький офіс) та ГО “Фонд соціального розвитку “Наше майбутне”? Волонтерський центр ГО “Радуга”, м. Дружківка, HelpAge International, м. Дружківка, БФ «Право на захист», м. Дружківка, Консультаційне бюро, м. Дружківка, ГО “Переселенці Селідово”, м. Селідово, ГО “Проліска”, м. Мар’їнка, ГО “Проліска”, м. Авдіївка, ГО “Бахмут український”, м. Бахмут, FreeDOM HUB, м. Бахмут, Простір ідей “Майстерня” (ГО “Моя Єдина”), м. Бахмут, ГО “Країна вільних людей”, м. Краматорськ), 2 ініціативних груп ВПО: Ініціативна група при музеї м. Авдіївка, Центр соціальної підтримки ветеранів АТО та їх сімей “ПОРУЧ”, м. Краматорськ а також Хаб громадських ініціатив, м.Краматорськ;
  3.  ГО “ВО “Українськи Рубежі”, ГО “Демократична спільнота”, ГО “ЦПГА “Крила”, ГО “Союз переселенців “Промінь надії””? Молодіжно-жіночий гендерний центр ім. Наталі Кобринської;
  4. ЛОВ “МБО “БФ “СОС Дитяче містечко”, Служба у справах дітей облдержадміністрації, ГО””ЦСР””Дієва Громада”? ПБО “Надія і житло для дітей в Україні”, ГО “Маріупольська спілка молоді”;
  5.  ГО “Донбаська Ініціатива “Міст”, ГО “Центр Зайнятості Вільних Людей-Запоріжжя, Запорізька Мережа громадських організацій ВПО, ГО «Земляцтво вимушених переселенців з Донецької та Луганської області «Самопоміч», ГО «Відкрий серце»,  ГО «Альянс Новых Мелітопольців»?Громадська Організація “ОП “Спільна справа”, Вінницька громадська організація “Інформаційно – просвітницький центр “ВІСЬ”.

Перший навчальний тур відбувся 19 – 26 вересня. Група з 8 учасників, що представляли 2 дніпропетровські НДО (ГО “Правозахисна Група “СІЧ” та ГО “Форпост”), відвідали львівську ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ», яка вже понад 15 років ефективно працює в Україні. Ці організації прагнули отримати знання та досвід в сфері робочих та організаційних процесів НДО з метою забезпечення стійкого планування і системного фінансування діяльності організацій.
По завершенні навчального туру керівники організацій отримав вичерпний практичний досвід щодо стратегічного планування, управління фінансами та людським капіталом. Учасники цієї групи навчального турц мали змогу розробити довгострокову програму спільних дій та партнерства та визначити наступні кроки задля розвитку спільної діяльності. Крім того, юристи організацій поділились знаннями та досвідом щодо механізму захисту прав клієнтів у Європейському суді з прав людини та Міжнародному кримінальному суді, а координатори – обмінялись інформацією та порадами щодо процесу проведення ефективних адвокаційних кампаній.

Після цього, 26 – 29 вересня, 8 представників від ГО “Крим СОС” (центральний та запорізький офіси) та ГО “Фонд соціального розвитку Наше майбутне” відвідали НДО Луганської та Донецької областей (повний перелік організацій вказаний вище в п. 2).
Учасники даної групи прагнули отримати вичерпну інформацію про напрямки громадянської активності в обраному регіоні та, з огляду на це, визначити стратегічні напрямки діяльності своїх організацій в майбутньому.
Серед приймаючих НДО були обрані як ті, котрі достеменно здійснюють активну діяльність в регіоні і мають великий практичний досвід роботи на прифронтовій території, так і відносно молоді ініціативи, які намагаються реалізовувати не лише гуманітарні, а й соціально-культурні проекти, та потребують партнерської і менторської підтримки. Крім того, в рамках навчального візиту група відвідала 2 контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ). Це було зумовлено тим, що ГО “Крим СОС” надає, зокрема, консультативну юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам, в тому числі щодо перетину лінії зіткнення, однак через відсутність офісів в Донецькій області, не володіє повною та об’єктивною інформацією щодо поточного стану речей в цій сфері. В результаті навчального туру, учасники втілюють свій досвід як у довгостроковому плануванні операційної діяльності організації, так і в її поточній роботі: застосовують на практиці отримані знання по роботі з ВПО та корегують діяльність з огляду на ВПО та ініціативи зі сходу.

28 – 30 вересня відбувся візит наступної групи НДО, до якої входять 7 осіб від 4 НДО з Лиману та Ізюму: ГО “ВО “Українськи Рубежі”, ГО “Демократична спільнота”, ГО “ЦПГА “Крила”, ГО “Союз переселенців “Промінь надії””.
В якості приймаючої НДО учасники обрали Молодіжно-жіночий гендерний центр ім. Наталі Кобринської, що знаходиться у Львові. Ця організація має сталий розвиток співпраці з міжнародними фондами та вдалий досвід впровадження різноманітних проектів, у тому числі і для ВПО та воїнів АТО. Учасники прагнули перейняти успішний досвід громадських організацій з впровадження аграрних ініціатив та кооперації в сільській місцевості для поширення та адаптації цього досвіду до реалій місцевих громад Харківської та Донецької обл.
Внаслідок навчального туру учасники набули нових знань та практичного досвіду з питань планування роботи організації, складання стратегічного та операційнго плану діяльності, проектного та програмного менеджменту, побудови партнерських зв’язків громадської організації, розробки робочого плану та візії організації з урахуванням потреб громади. Окрім того, представники навчальної групи відвідали Львівську область та отримали практичні знання у комплексного підходу до розвитку сільської зеленої садиби, ознайомлись з успішним досвідом залучення коштів для сільськогосподарської діяльності. Надалі учасники прагнуть розвивати результативні партнерські зв’язки між НДО Сходу та Заходу України.

16 – 19 жовтня в рамках своєї навчальної поїздки представники Севєвєродонецких організацій “МБО “БФ “СОС Дитяче містечко”, ГО “”ЦСР” “Дієва Громада” та Служби у справах дітей луганської обласної держадміністрації, відвідали приймаючі організації ПБО “Надія і житло для дітей в Україні” у Дніпрі та ГО “Маріупольська спілка молоді” у Маріуполі. Дана група прагнула отримати інформацію та порівняти існуючі в інших організаціях моделі надання соціальних послуг дітям, молоді, сім’ям, у тому числі внутрішньо переміщеним, для запровадження кращих практик у діяльність організацій учасників та покращення взаємодії між ними. В цьому випадку – навчальний тур є необхідним інструментом отримання нових знань та практик задля втілення нового проекту – відкриття нового соціального центру у Станиці-Луганський, де учасники зможуть впровадити кращі практики із захисту дітей, взаємодії між службою у справах дітей та НДО. Також організації планують розвивати роботу з внутрішньо переміщеною молоддю, роботу щодо підтримки економічної активності ВПО у грантових проектах, тож почнемо впроваджувати деякі з інновацій вже у цьому році, деякі у 2018.

Завершальна навчальна поїздка останньої групи відбулась 25 – 27 жовтня. В ній взяли участь 9 представників від 6 НДО: ГО “Донбаська Ініціатива “Міст”, ГО “Центр Зайнятості Вільних Людей – Запоріжжя, Запорізька Мережа громадських організацій ВПО, ГО «Земляцтво вимушених переселенців з Донецької та Луганської області «Самопоміч», ГО «Відкрий серце», ГО «Альянс Нових Мелітопольців». В рамках поїздки організації вирушили до Вінниці до ГО “ОП “Спільна справа” та ГО “Інформаційно – просвітницький центр “ВІСЬ”. Організації отримали знання та навички для актуалізації питання захисту прав ВПО та протидії дискримінації у громаді Запорізької області, застосування досвіду адвокаційних кампаній у діяльності кожної з громадських організацій, взаємодії та ефективної співпраці з органами державної влади в Запорізькій області.

___________________________

Дякуємо всім учасникам навчальної програми! Слідкуйте за нашими оновленнями та знаходьте нові можливості від Форуму НДО в Україні!