Cвобода пересування на Донбасі має бути забезпечена

Свобода пересування є основоположним правом людини, яке Україна, як демократична держава, гарантує всім своїм громадянам у межах державних кордонів і своєї юрисдикції. Території, що контролюються Урядом України на Донбасі, не є винятком, незважаючи на низку заходів безпеки, запроваджених внаслідок триваючого вже п’ять років конфлікту. Понад один мільйон осіб кожного місяця перетинають лінію зіткнення на п’яти офіційних контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ). Більшість із них – це особи похилого віку, надзвичайно уразлива категорія населення з комплексними потребами. Інфраструктура на КПВВ та управління нею залишаються неналежними. Громадяни тривалий час чекають у чергах (зазвичай протягом декількох годин) з мінімальним доступом до критих приміщень, медичної допомоги та харчування – нерідко в умовах екстремальних температур.

Українські громадяни, які живуть на сході, мають право на чіткі та швидкі процедури, що регулюють їх рух через лінію зіткнення, а також переміщення товарів і грошових коштів. Надзвичайно важливо, щоб неефективні та надмірні обмеження були скасовані, а для осіб, зареєстрованих на непідконтрольних Урядові територіях, необхідно скасувати дискримінаційні перевірки. Умови на території КПВВ потребують поліпшення, щоб забезпечити гідне ставлення та доступ до основних послуг для всіх громадян.

Форум НДО в Україні розпочав кампанію з просування свободи пересування на Донбасі: fom.ngoforum.org.ua. В рамках цієї компанії на сайті avaaz.org була відкрита для підписання петиція #BabushkasWithoutBorders (#БабусіБезКордонів) для збору підписів з усього світу на підтримку свободи пересування на сході України: http://bit.ly/BabushkasWithoutBorders.

Фотожурналіст і лауреат Пулітцерівської премії Ману Брабо у лютому 2019 року відвідав усі п’ять КПВВ вздовж 500-кілометрової лінії зіткнення, задокументувавши для Форуму НДО в Україні життя вразливих груп населення. Фотовиставка «Свобода пересування. На останній лінії фронту Європи» – це історії, що є реальністю для мільйонів українців, які стали заручниками конфлікту (fom.ngoforum.org.ua). Фотографії були виставлені в Парижі (12-17 березня), Женеві (29 березня – 7 квітня) і будуть показані у Вашингтоні, округ Колумбія, а також у Києві, Львові, Одесі та інших містах України, щоб підвищити загальну обізнаність і спонукати до конструктивних змін.

 

 

 

 

 

 

 

 

Форум НДО в Україні приєднався до коаліції громадських організацій («Право на захист», Донбас SOS, Восток SOS, та Громадський холдинг «Група Впливу»), яка в лютому звернулася до Прем’єр-Міністра України Дмитра Гройсмана з проханням прискорити прийняття нової покращеної редакції урядової постанови, що регулює процедури перетину лінії зіткнення, а також порядок переміщення товарів (включаючи прийняття переліку заборонених для переміщення товарів). Звернення містило прохання розглянути коментарі та включити пропозиції, надані недержавними організаціями – членами міжвідомчої робочої групи при Міністерстві оборони.

На додаток до цих адвокаційних заходів, Форум НДО в Україні долучився до заходів Київського півмарафону 2019 (6 та 7 квітня), щоб привернути увагу громадськості та керівництва української Держави до важкої ситуації на сході України та спонукати його до негайний дій. Кожний марафонський забіг символізує свободу, рух, боротьбу і перемогу, що надихає нас у спільних зусиллях, спрямованих на забезпечення свободи пересування. Півмарафон – це подія, в якій беруть участь представники різних національностей та культур, оскільки бігуни приїжджають до Києва з багатьох країн та регіонів України, включаючи Донбас. Єдність, взаємна повага, підтримка та співчуття до тих, хто страждає, є основоположними цінностями будь-якої сформованої демократичної нації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уряд України здійснив низку важливих заходів для поліпшення ситуації на п’яти КПВВ. При цьому багато важливих проблем все ще потребують термінового реагування з боку української влади. Серед них:

• Законодавче врегулювання статусу усіх існуючих контрольно-пропускних пунктів в’їзду-виїзду для забезпечення законності та відповідальності.
• Удосконалення системи управління та процедур для забезпечення ефективного руху цивільних осіб та товарів через лінію зіткнення.
• Забезпечення належного фінансування діяльності КПВВ для поліпшення їх операційної спроможності, зокрема у частині достатніх людських ресурсів (персоналу).
• Негайне приділення уваги умовам у місцях очікування людей у межах КПВВ, надаючи належну підтримку та послуги цивільному населенню з дотриманням стандартів у сфері охорони здоров’я, санітарії та безпеки.
• Виділення достатніх коштів для надання цих базових послуг та здійснення управління у даній сфері.