Члени Форуму НДО зустрілися з Валерією Лутковською, яка представляє Україну у гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську

11 липня 2019 р. Форум НДО в Україні провів зустріч гуманітарних недержавних організацій (НДО) – членів з Валерією Лутковською, Директором ГО «Український інститут з прав людини». На початку червня ц.р. Президент України Володимир Зеленський призначив її Представником України в гуманітарній підгрупі в Тристоронній контактній групі у Мінську.

В. Лутковська поінформувала про пріоритети діяльності підгрупи: захист прав і звільнення ув’язнених осіб (заручників і політв’язнів), які утримуються на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей; питання розшуку безвісті зниклих осіб; покращання умов перетину лінії розмежування у Луганській області (відбудова мосту на контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) у Станиці Луганській, відкриття нового КПВВ у Золотому). Обговорення цих питань займає більшість часу роботи гуманітарної підгрупи. На думку, В. Лутковської, для розширення кола обговорюваних питань варто було б збільшити кількість зустрічей гуманітарної підгрупи, зокрема з використанням технологій відео конференції.

Учасники зустрічі обговорили також деякі питання гуманітарної діяльності та умов роботи для НДО: забезпечення відповідного гуманітарного доступу до непідконтрольних урядові України територій для недержавних організацій, які надають допомогу постраждалому населенню; питання виплати пенсій мешканцям тимчасово окупованих території у Донецькій та Луганській областях тощо.

Як повідомила В. Лутковська, за низку питань, пов’язаних з гуманітарним захистом населення, що страждає від конфлікту на Донбасі, відповідає також підгрупа з економічних питань ТКГ у Мінську.

В. Лутковська закликала гуманітарні громадські організації долучитися до розробки законодавства про засади правосуддя перехідного періоду, яке є стратегічно необхідним для подолання наслідків конфлікту.

За часів президенства Петра Порошенка за гуманітарні питання в Тристоронній контактній групі відповідала Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко, яка привітала призначення В. Лутковської. Остання під час перебування на посаді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (2012 – 2018) залучалася як експерт до роботи зазначеної підгрупи, її команда працювала над верифікацією ув‘язнених і готувала їх звільнення.