ФОРУМ НДО В УКРАЇНІ ЗВЕРТАЄТЬСЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ: АДМІНІСТРАЦІЯ ПРЕЗИДЕНТА МАЄ ЗРОБИТИ ВАЖЛИВІ КРОКИ ДЛЯ ПОКРАЩАННЯ ЖИТТЯ НАСЕЛЕННЯ, ЩО СТРАЖДАЄ ВІД КОНФЛІКТУ

Обрання Володимира Зеленського на посаду Президента України створило нову політичну реальність в країні, а також відновило надію на врегулювання збройного конфлікту на сході України. Саме тому Форум НДО в Україні та його члени звернулися до Президента, закликаючи його покласти край конфлікту, та висловили свою готовність надавати його адміністрації експертну допомогу та ділитися досвідом, необхідними для ефективної реалізації державної політики у цій важливій сфері.

8 липня 2019 р. Форум НДО в Україні та його члени звернулися з листом до Президента України, висловивши свою стурбованість з приводу гуманітарної ситуації на сході країни, а також прохання про зустріч для обговорення можливих кроків, спрямованих на розвязання існуючих проблем (див. копію листа нижче).

Лист Форуму НДО Президенту України

Форум НДО в Україні об’єднує 30 українських та міжнародних недержавних організацій, які працюють задля покращання життя постраждалих від конфлікту людей на сході України. Участь протягом п’яти років у подоланні наслідків триваючого конфлікту та щоденна взаємодія з людьми, які потребують допомоги, дозволяють цим недержавним організаціями глибоко розуміти гуманітарну ситуацію, а також мотивують їх надавати Президенту рекомендації щодо того, як забезпечити доступ до основоположних прав людини та задовольнити основні потреби людей, які потерпають від конфлікту.

Члени Форуму НДО визначили ключові виклики, які потребують термінового реагування з боку української влади, серед яких: пошкодження цивільної інфраструктури (шкіл, лікарень, об’єктів водо- та електропостачання тощо); надмірні обмеження свободи пересування через лінію розмежування; ускладнений доступ до соціальних виплат та пенсій для мешканців непідконтрольних урядові територій та внутрішньо переміщених осіб; забруднення територій мінами; ускладнений доступ до медичної допомоги та психосоціальної підтримки; відсутність ефективних процедур отримання компенсації за майно, пошкоджене або знищене в результаті військових дій, або майно, що використовувалося у військових цілях; законодавчі та адміністративні обмеження, які ускладнюють роботу українських та міжнародних гуманітарних НДО.

Форум НДО в Україні та його члени сподіваються, що Володимир Зеленський скористається цією нагодою для налагодження конструктивного та відкритого діалогу з громадянським суспільством, а також для вжиття його адміністрацією дієвих кроків до покращання життя постраждалого від конфлікту населення.

7 липня 2019 року Президент відвідав лінію розмежування та контрольний пункт вїзду-виїзду (КПВВ) у Станиці Луганській і підтвердив, що Україна готова розпочати відновлення мосту на цьому КПВВ у найближчому майбутньому. У спільній заяві “Посилюємо взаємні зобов’язанняза наслідками 21-го Саміту Україна-ЄС (Київ, 8 липня 2019 року) Дональд Туск, Президент Європейської Ради, Жан-Клод Юнкер, Президент Європейської Комісії, і Володимир Зеленський, Президент України, домовилися, зокрема, “продовжувати співробітництво з метою подолання соціально-економічних і гуманітарних наслідків конфлікту, наголошуючи на необхідності забезпечення постачання води, електроенергії і газу через лінію розмежування, полегшення переміщення людей і товарів, а також забезпечення отримання населенням, яке проживає у районах непідконтрольних Києву, усіх можливостей, передбачених їхніми правами як громадян України”. ЄС висловив готовність підтримати інклюзивний підхід України до своїх громадян у постраждалих районах та відігравати провідну роль у зусиллях з відбудови країни, у тому числі в окремих районах Донецької та Луганської областей, одразу після виконання Мінських домовленостей.