ІСТОРІЯ УСПІХУ: НОРВЕЗЬКА РАДА У СПРАВАХ БІЖЕНЦІВ (NRC). РОДИНА ЛІЛІЇ

Картинки по запросу nrc logo

Підтримка багатодітної родини Лілії: складне життя на лінії фронту

Підбірка успішних історій організацій – членів Форуму НДО в Україні, які надають гуманітарну допомогу населенню, яке страждає від конфлікту, на сході України

Лютий 2015: опівночі розпочався сильний обстріл біля будинку Ірини на лінії фронту. Її батько вийшов надвір, і раптом їхнє подвір’я зазнало удару лише в декількох метрах від ґанку, де він стояв. Вибуховою хвилею вибило всі шибки в будинку.

Чотири роки потому Ірина та її брати й сестри все ще переживають посттравматичний стрес. Вони схвильовані й часто прокидаються вночі від жахіть, що їм сняться.

Боючись, що його буде зруйновано знову

Лілія Потуроєва, мати Ірини, стримано посміхається, розповідаючи про жах, який вона та її родина переживали після початку війни в їхньому рідному селі Верхня Вільхова, що в Луганській області.

Чотири роки минуло з того часу, як їхній будинок потрапив під обстріл.

«Ми все ще чуємо звуки пострілів кожну ніч. Мене лякає те, що будинок може бути зруйновано знову».

Цьогоріч збройний конфлікт на Сході України увійшов у свій шостий рік. Наразі конфлікт забрав 3000 життів з числа цивільного населення, більше 800 000 людей перемістилися, а 3,5 мільйони потребують допомоги.

Обстріли, бойові зіткнення, міни та нерозірвані снаряди стали жорстокою реальністю повсякденного життя українців, які намагаються вижити. Незважаючи на велику кількість постраждалих, кризою продовжують нехтувати, фінансування гуманітарної допомоги обмежено, а сторони конфлікту продовжують ігнорувати угоду про припинення вогню.

Цивільні платять свою ціну

Цивільне населення продовжує платити найвищу ціну в тривалому конфлікті. Лілія має шістьох дітей. Її найстарший – Олександр у свої двадцять не живе з батьками. Ігорю 12 років. Він сором’язливий, спокійний школяр, завжди готовий допомогти своїм батькам із домашніми справами. Старша дочка Лілії – Ірина – навчається у школі та допомагає матері по господарству. Вона готує їжу та доглядає за молодшими. Семирічна Яна – енергійна та радісна першокласниця. Наймолодші діти Лілії – п’ятирічний Ілля та дворічна Арина – завжди поруч з їхньою матір’ю. Родина не має можливості відправити молодших дітей до дитячого садка. Зараз Лілія та її чоловік Віктор очікують на свою сьому дитину.

До конфлікту вся родина жила в маленькому будиночку на дві кімнати. Роботи не було. Основним їхнім доходом були соціальні виплати на дітей та те, що вони змогли заробити, маючи декількох корів, кіз, кроликів та курей.

«У селі не було роботи», − говорить Лілія. «Поїхати на заробітки можливості не було. Ми намагалися заробити з продажу молока».

Через те, що в їхньому селі немає школи, діти навчаються в сусідньому селі за п’ять кілометрів від дому. Ірина зрозуміла, що їй важко зосереджуватися під час навчання з часу тієї страшної ночі обстрілів.

Врятувала життя свого сина

Та жахлива ніч могла б виявитися значно гіршою. Під одним з вікон, зруйнованих вибухом, стояло дитяче ліжечко, де міцно спав молодший син Лілії.

«Коли пролунав вибух, я накрила свою дитину власним тілом, і скло з розбитого вікна вп’ялося мені у спину». Лілія заїкається, коли розповідає про ті події. Це не те, що проходить без сліду.

Будинок сильно пошкодило вибухом: усі вікна було розбито, передні стіни, дах та фундамент пошкоджено. Проте Лілія та її родина не наважилися залишити будинок пусткою. Вони намагалися зробити ремонт самотужки, закриваючи розбиті вікна поліетиленовою плівкою. Вони проводили ночі в підвалі – найтепліше та найбезпечніше місце в будинку. Вони не отримали допомоги від місцевої влади.

Новезька рада у справах біженців (NRC) відновлює їхній дім

«Спершу я не хотіла просити про допомогу. Я не вірила, що хтось дійсно допоможе нам», − говорить Лілія. «Проте мій чоловік почув, що NRC веде проект з ремонту будинків у нашому селі, й порадив мені піти та дізнатися більше».

І вона зробила це, а зараз будинок на шляху свого повного відновлення. На даху нова черепиця, а стіни цілком відбудовано. Встановлено нові вікна, і діти ділять три маленькі кімнати між собою.

NRC надала матеріали та готівку, щоб допомогти у відновленні чотирьох будинків у селі Лілії.

«Найважливіше зараз те, щоб активні бойові дії не розпочалися знову», − говорить Лілія, яка мріє про мирні часи в їх відбудованому родинному гніздечку.