Спільна заява Форуму НДО в Україні щодо проекту Постанови Кабінету Міністрів України про затвердження порядку переміщення осіб і товарів через лінію зіткнення

Спільна заява Форуму НДО в Україні щодо проекту Постанови Кабінету Міністрів України про затвердження порядку переміщення осіб і товарів через лінію зіткнення

Внаслідок збройного конфлікту на Сході України територія держави була розділена на контрольовані Урядом України території (КУУТ) та на неконтрольовані Урядом України території (НКУУТ), які розділяє лінія зіткнення довжиною в 500 км з впровадженою системою контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ), встановлених з обох сторін сторонами конфлікту.

Люди переміщуються через лінію зіткнення, щоб відвідати родичів, перевірити стан власного майна, отримати пенсію, оформити документи або отримати доступ до послуг, наприклад, в сфері охорони здоров’я або освіти. Проте, через існуючі обмеження стосовно перетину лінії зіткнення та обтяжливі бюрократичні вимоги, кожен місяць сотні тисяч мирних жителів стискаються з перепонами намагаючись перетнути лінію, яка тепер розділяє громаду, що колись була єдиною.

Люди проводять багато часу в чергах на пунктах пропуску, де такі прості речі, як наявність туалетів, питної води, медичні послуги та укриття від екстремальних температур, є недостатніми. Наприклад, відсутність захисту від сонця та задухи влітку може бути небезпечним фактором для життя та здоров’я, особливо для людей похилого віку. Гуманітарні організації регулярно стикаються з випадками, коли люди втрачають свідомість через спеку та задуху на КПВВ.

Люди вимушені ретельно відбирати те, що з собою взяти, оскільки насьогодні список дозволених товарів не є достатньо вичерпним, отже ліки, побутові прилади, посуд або деякі продукти харчування можуть бути вилучені. Люди повинні регулярно оновлювати свої електронні перепустки, що є складною і трудомісткою процедурою, особливо для людей похилого віку, які не мають доступу до комп’ютерів та підключення до Інтернету. Це відбувається попри положення, яке дозволяє  оформлювати перепустки на невизначений термін, але яке, на жаль, не застосовується на практиці.

На додаток до цього, погіршує ситуацію й той факт, що громадському транспорту не дозволяється перетинати лінію зіткнення, що перетворює подорожі, які раніше тривали лічені хвилини, на такі, що потребують тривалого часу та суттєвих витрат.

Форум НДО в Україні та його члени вітають ініціативу Кабінету Міністрів України щодо перегляду поточної процедури переміщення людей, товарів та вантажів через лінію зіткнення шляхом прийняття запропонованого проекту Постанови «Про затвердження Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій»[1] (проект Постанови). Форум НДО та його члени висловлюють підтримку тим позитивним зрушенням, які враховують пропозиції, на яких в минулому неодноразово наголошувала гуманітарна спільнота. Також, користуючись даною нагодою, ми б хотіли прокоментувати ключові аспекти запропонованого проекту.

 

Обслуговування контрольно-пропускних пунктів

Форум НДО відзначає, що проект Постанови призначає Донецьку та Луганську обласні державні адміністрації або регіональні військово-цивільні адміністрації як державні органи, відповідальні за організацію, облаштування та обслуговування КПВВ. Але не менш важливим є той факт, щоб заходи на контрольно-пропускних пунктах здійснювались за рахунок субвенцій державного бюджету місцевим бюджетам відповідно до чинного законодавства.

Тому відповідальним органам влади рекомендується забезпечити виділення необхідного фінансування для цілей обслуговування контрольно-пропускних пунктів.

Перевезення товарів через лінію зіткнення

У проекті Постанови викладено новий підхід щодо заходів контролю за переміщенням товарів, відповідно до яких на Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб передбачається покласти обов’язок розробити перелік заборонених товарів, а також товарів, на перевезення яких розповсюджуються обмеження.

Така зміна підходу до переміщення товарів фізичними особами може означати позитивні зміни для людей. Проте важливо, щоб Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб затвердило порядок із вичерпними списками заборонених або обмежених для перевезення товарів, що б запобігало неправомірним втручанням у реалізацію людиною своїх прав. Також важливо забезпечити, щоб товари, необхідні для забезпечення гуманітарних потреб, були виключені з переліку або щоб для їх перевезення через лінію зіткнення було своєчасно встановлено відповідні процедури.

Електронні дозволи на невизначений термін

Проектом Постанови вимоги щодо електронного дозволу не скасовуються, однак запропонований проект повторює положення, викладене в чинному регулюванні про можливість отримання дозволу на невизначений термін. Відповідне положення не було реалізовано на практиці. Це змушує людей подавати заявку на отримання перепустки кожен рік.

Крім того, внаслідок періодичних перебоїв у функціуванні існуючої системи контролю та перевірки , інформація про особу та її дозвіл час від часу втрачається. Отже, деякі особи не можуть перетнути лінію зіткнення.

Зважаючи на те, що практика видачі дозволів без обмеження терміну дії не спрацювала у минулому, критично важливо забезпечити доступ людей до отримання дозволів на невизначений термін. Крім того, рекомендується покращити системи управління базами даних, щоб уникнути або, принаймні, мінімізувати випадки, коли особі забороняється перетинати лінію зіткнення через втрачену інформацію.

 

Форум НДО та його члени також закликають Кабінет Міністрів України усунути прогалини у проекті Постанови, а саме:

– дозволити переміщення громадського (комерційного) транспорту через контрольно-пропускні пункти, оскільки відсутність цих послуг особливо важким тягарем лягає на найбільш уразливі групи населення;

– запровадити процедуру, що регулює перевезення грошових коштів через лінію зіткнення, оскільки це може суттєво обмежити прийняття свавільних рішень про надання дозволів у кожному окремому випадку.

Форум НДО та його члени високо оцінюють взяті українською владою зобов’язання, викладені у спільній заяві з Європейським Союзом від 9 липня 2018 року, щодо «подальшого доступу та переміщенню людей та товарів гуманітарного призначення через лінію зіткнення». Перегляд поточної процедури, що регулює перетин лінії зіткнення, є чудовою нагодою для вирішення проблем, з якими стикаються цивільні особи під час перетину лінії зіткнення. Такий перегляд може також забезпечити те, що обмеження, які стосуються питань безпеки, відповідатимуть вимогам доцільності, пропорційності, а також враховуватимуть потреби та вразливість постраждалого від конфлікту населення.

[1] Форум НДО посилається на офіційну назву проекту Постанови. Таке посилання на документ не є вираженням офіційної позиції Форуму НДО або його членів щодо кваліфікації ситуації на Сході України.