The Ukrainians про Представництво Данської Ради у справах біженців в Україні: Задля людей

[Цей репортаж продовжує серію публікацій The Ukrainians, що присвячені не завжди легким, але надзвичайно потрібним процесам зміцнення та розбудови громадянського суспільства на Донбасі. Це розповіді про тих, хто не нарікає на владу й обставини, а власними силами змінює простір довкола себе.]

Кріста Зонголовіч, керівниця Представництва Данської Ради у справах біженців в Україні — про українські виклики у контексті підтримки переселенців, міжнародний досвід вирішення таких проблем та роботу із розмінування територій. 

ОРГАНІЗАЦІЯ 

Назва: Данська Рада у справах біженців — Данська група з розмінування.

Місія: пошук довгострокових рішень проблем біженців, внутрішньо переміщених осіб та тих, хто постраждав від конфлікту.

Діяльність: відновлення житла, економічний розвиток шляхом надання грантів на стимулювання бізнесу, правова допомога, соціально-правовий захист, гуманітарне розмінування, інформування про мінну небезпеку.

Цільові групи: внутрішньо переміщені особи та населення, що постраждало від війни на сході України.

Територія діяльності: Донецька та Луганська області. Також у Запорізькій і Дніпропетровській області — надання грантів для внутрішньо переміщених осіб, у Чернігівській, Черкаській, Вінницькій, Харківській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській областях і в місті Бердянську Запорізької області — правові консультації.

Команда: 127 осіб. Офіси в Києві, Слов’янську, Сєверодонецьку, Маріуполі.

 ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ 

Відколи й чому Данська Рада у справах біженців почала працювати в Україні?

Коли на Донбасі розпочався конфлікт, ми зрозуміли, що тисячі людей там потребують гуманітарної допомоги. Ми, власне, й існуємо для того, аби допомагати постраждалим від такого типу конфліктів. Однак Данська Рада у справах біженців працює з Україною вже не вперше.

У 90-х роках, коли кримські татари поверталися до України із Центральної Азії, ми допомагали українському уряду разом з Організацією Об’єднаних Націй організувати все так, аби люди належним чином оселилися в Криму.

У 2007 році ми повернулися, зважаючи на ситуацію з біженцями з Африки, Афганістану, Сомалі. Тоді ми допомагали українському уряду справлятися зі значною кількістю справ. Особливо нас турбувала ситуація з неповнолітніми дітьми, які були без батьків. Вони без супроводу приїздили в Україну або перетинали країну дорогою до Європейського Союзу.

Через прогалини в законодавстві діти не могли легально перебувати в жодній із країн, тож їм доводилося ночувати просто на вулиці. Протягом п’яти років ми надавали допомогу, і навіть коли криза минула, а проект завершився, у нас залишився тісний зв’язок з Україною. Ми хотіли бути в Україні, якщо раптом виникне така потреба.

Чим, власне, займаєтеся в Україні зараз? Які проблеми допомагаєте долати?

Ми працюємо за шістьма напрямками. Надаємо правову допомогу постраждалому населенню — допомагаємо в оформленні нових документів, наші юристи та інші спеціалісти консультують, надають інформацію, адміністративну підтримку, документальний супровід. Також ми ремонтуємо пошкоджені внаслідок обстрілів будинки, ведемо аварійно-відновлювальні роботи або будуємо нове житло в Донецькій і Луганській областях. Для постраждалих осіб ми надаємо соціально-правовий захист, психосоціальну підтримку та працюємо з дітьми та підлітками, намагаючись допомогти подолати травми, яких довелося зазнати протягом останніх років. Для внутрішньо переміщених осіб у нас є програма економічного розвитку.

Ми також зміцнюємо потенціал Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. У цьому випадку ми зважаємо на досвід Грузії в подоланні конфлікту, аби не вигадувати чогось нового і не витрачати марно на це час.

І також маємо проект з розмінування. Наша команда займається очищенням територій від мін і навчанням людей на сході. Зокрема, наші спеціалісти навчають тому, які можуть бути ризики та небезпеки і чому в жодному разі не можна торкатися або підбирати міни.

Читати далі