І Всесвітній День Гуманітарної Допомоги – 19 серпня 2019

Відповідно до положень Міжнародного гуманітарного права (МГП) населення, що страждає від конфлікту, включаючи внутрішньо переміщених осіб і вразливі категорії (жінки та дівчата, діти, літні люди та особи з обмеженими можливостями), повинні мати безперешкодний доступ до гуманітарної допомоги та захисту у будь-який час і незалежно від місця свого проживання.

Гуманітарні організації з перших тижнів конфлікту щодня надають життєво необхідну допомогу постраждалому населенню: продукти харчування та інші предмети першої необхідності, ліки, медичні обстеження і лікування, психологічну і правову допомогу, водопостачання, ремонт пошкодженої інфраструктури і житлових будівель тощо. Особливо важливою така допомога є для осіб, які мешкають в ізольованих населених пунктах, з якими відсутнє транспортне сполучення, або які знаходяться у зоні, де безпекова ситуація є складною через регулярні обстріли та забруднення території мінами, де ускладнено доступ до магазинів, банківських установ, соціальних та інших служб, лікарень і шкіл.

Водночас небезпека, законодавчі та бюрократичні перешкоди, а також негативне політичне сприйняття продовжують заважати гуманітарним працівникам в отриманні доступу до людей, що страждають від конфлікту, для надання їм необхідної допомоги та послуг.

Міжнародні та недержавні організації (серед яких – члени Форуму НДО в Україні) роблять усе можливе для надання допомоги населенню на територіях, до яких вони мають доступ. Водночас для того, щоб їх гуманітарна допомога та послуги охопили кожного чоловіка, жінку та дитину, вони потребують передбачуваного, безпечного та сталого операційного середовища (умов роботи) в усіх районах, що страждають від конфлікту, згідно з положеннями Міжнародного гуманітарного права. У зв’язку з цим процедури та процес доступу до непідконтрольних Урядові територій (а в низці випадків – також до “сірої зони” на підконтрольних Урядові територіях) повинні бути спрощені для недержавних організацій, які надають гуманітарну допомогу та опікуються питаннями розвитку.