Україна не забута: Франція висловлює солідарність і підтримку населенню, яке страждає від конфлікту на Донбасі

Пан Франсуа Крокет

7 травня 2019 р. Форум НДО в Україні приймав важливу зустріч пана Франсуа Крокета, Посла з прав людини Французької Республіки, і представників Посольства Французької Республіки в Україні з гуманітарними недержавними організаціями, які працюють на сході України, надаючи допомогу населенню, що потерпає від конфлікту: Людина в біді (PIN), Польська гуманітарна акція (PAH), Лікарі світу (MdM), БФ “Право на захист” (R2P), Норвезька рада у справах біженців (NRC) і Данська рада у справах біженців (DRC).

Дискусія зосередилася на низці питань гуманітарної діяльності та умов роботи для НДО: нагальній необхідності забезпечення відповідного гуманітарного доступу до непідконтрольних урядові України територій (НКУУТ) для НДО, які надають допомогу постраждалому населенню (наразі існують перешкоди у реєстрації та діяльності НДО з боку де-факто органів влади, відбувається політизація такого доступу з боку українських державних органів); важливості ухвалення всеохоплюючого законодавства про гуманітарну допомогу в кризових ситуаціях (законопроект № 4360 перебуває в Парламенті понад 3 роки без жодного руху); вирішення проблем оподаткування гуманітарної допомоги.

НДО також поінформували Посла про основні виклики у сфері прав людини, з якими стикається населення, що страждає від конфлікту, та необхідне реагування на них: спрощення процедури перетину лінії зіткнення на сході України, а також покращення умов перебування на території контрольно-пропускних пунктів; забезпечення ефективної діяльності з розмінування території; здійснення виплати пенсій та інших видів соціальної допомоги мешканцям НКУУТ; спрощення процедур оформлення документів щодо реєстрації актів цивільного стану для мешканців НКУУТ; забезпечення необхідного фінансування Плану дій з інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО); перегляд та прийняття належних і всеохоплюючих національних стратегій з питань психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, а також щодо сексуального та репродуктивного здоров’я, протидії гендерно обумовленому насильству, щоб забезпечити місцеві органи влади інструментами та нормативною базою для здійснення заходів у цих сферах; та інше.

Учасники також висловили занепокоєння з приводу того, що у медійному просторі України недостатньо достовірної та неупередженої інформації про ситуацію з правами людини та гуманітарною ситуацією на сході України, про повсякденні труднощі та страждання населення, які бореться за виживання. Ще однією проблемою є мова ненависті по відношенню до людей, які живуть на непідконтрольних територіях, та ВПО з боку деяких українських посадових осіб та засобів масової інформації. Все це призводить до взаємного нерозуміння, відсутності співчуття, стереотипів та дискримінації, а також розколу в суспільстві.

Пан Ф. Крокет подякував громадським організаціям за надання всебічної інформації про гуманітарну ситуацію на Донбасі і підкреслив, що надзвичайно важливо зберігати згадані вище проблеми на політичному порядку денному на найвищому міжнародному та регіональному рівнях (зокрема в рамках Мінської групи та Нормандського процесу, дипломатії Європейського Союзу). Сторони домовилися про продовження відкритого діалогу та обмін інформацією.

Пан Ф. Крокетт відвідує Україну для участі в міжнародній конференції з антисемітизму та зустрічі з представниками української влади та громадянського суспільства для обговорення проблем, пов’язаних з правами людини, та шляхів їх розв’язання.


Мешканці НКУУТ чекають на контрольно-пропускному пункті на сході України щоб перетнути лінію зіткнення

Занедбаний будинок в одному зі спустошених сіл, розташованих біля лінії зіткнення